Szerszeń: Portret króla owadów – jak wygląda ten niebezpieczny stawonóg?

Drzewa syczą, kiedy dzień przewraca się w noc, a w powietrzu czuć gęstą wonią lata. Lecz w oddali coś brzęczy. Brzęki ten staje się coraz głośniejszy i wyraźniejszy, aż nagle coś wielkiego przelatuje obok twojego ucha. To szerszeń – niekwestionowany król owadów. Potężny, monumentalny i nieco urażający dla oka.

JAK WYGLĄDA SZERSZEŃ?

Zarówno olbrzymi jak i potężny, szerszeń to prawdziwie królewski stawonóg. Jego massive ciało osiąga od do 30 mm długości. Jego ciało jest podzielone na trzy sekcje: głowę, tułów oraz odwłok. Owłosiona głowa szerszenia jest domem dla paru dużych, ciemnych oczu, a także dla paru anten. Anteny te są czujnymi narzędziami komunikacji i nawigacji.

Szerszeń posiada dwa pary skrzydeł, które podczas lotu poruszają się w taki sposób, że tworzą charakterystyczny, brzęczący dźwięk. Tył ciała szerszenia składa się z siedmiu segmentów, które są przeważnie czarne z żółtymi lub czerwonymi pręgami. Na końcu odwłoka szerszenia znajduje się też to, co najbardziej budzi trwogę – ostry i silny język, którym szerszeń pozostawia swoje ofiary w lęku.

Gdzie by nie spojrzeć, szerszeń emanuje siłą. Prawie jak miniaturka słonia, perspektywa drży, gdy szerszeń ląduje na gałęzi. Dzięki swojej imponującej budowie, szerszeń jest niewątpliwie królem owadów.

JEGO NIEBEZPIECZEŃSTWO

Mimo iż szerszeń wydaje się być prawdziwym drapieżnikiem i groteskowo potężnym stawonogiem, nie jest on tak niebezpieczny, jakby się mogło wydawać. Atak szerszenia jest z reguły obronny, zarezerwowany tylko dla momentów, gdy czuje się zagrożony. Jego jad jest mniej toksyczny niż jad pszczoły, choć jego ukąszenie jest niezmiernie bolesne.

Osoby, które cierpią na alergie na jad owadów, muszą zachować ostrożność. Reakcja alergiczna na ukąszenie szerszenia może prowadzić do trudności w oddychaniu i wymagać natychmiastowej pomocy medycznej.

Możemy zatem powiedzieć, że choć szerszeń jest królem owadów, to nie jest on tyranką. Jego rolą w ekosystemie jest kontrolowanie populacji innych owadów, co przekłada się na zdrowe i zrównoważone środowisko.

Mimo wszystko, niestety, ze względu na zmiany klimatyczne, populacje szerszeń są coraz bardziej zagrożone. W trosce o środowisko, powinniśmy zatem dążyć do ochrony tych królewskich owadów.

Więcej na temat „JAK WYGLĄDA SZERSZEŃ” dowiesz się pod tym linkiem.

Drzewa syczą, kiedy dzień przewraca się w noc, a w powietrzu czuć gęstą wonią lata. Lecz w oddali coś brzęczy. Brzęki ten staje się coraz głośniejszy i wyraźniejszy, aż nagle coś wielkiego przelatuje obok twojego ucha. To szerszeń – niekwestionowany król owadów. Potężny, monumentalny i nieco urażający dla oka. JAK WYGLĄDA SZERSZEŃ? Zarówno olbrzymi jak…